!["Οι Αγνές Γεύσεις"](/media/k2/items/cache/e34f0e1c02fdcca3c7fab2bae7fa299d_M.jpg)
"Οι Αγνές Γεύσεις"
Όταν ο Βασίλης Παπαδόπουλος αποφάσισε να ξεκινήσει το 2004 την οικογενειακή επιχείρηση με τα παραδοσιακά ζυμαρικά, η πρώτη του κίνηση ήταν να καθίσει με τις γιαγιάδες του –η μια από τον Πόντο και η άλλη από τη Μικρασία και να καταγράψει συνταγές, τρόπους και ποσότητες για μακαρίνα, πέτουρα, τραχανάδες κλπ. Στη συνέχεια, έβαλε όρο στον εαυτό του να χρησιμοποιεί μόνο αγνά, φυσικά υλικά και η οικογένεια στρώθηκε στη δουλειά με αποτελέσματα άκρως ικανοποιητικά όπως δείχνουν και τα 11 χρόνια της λειτουργίας της.
![](/images/PROIONTA/1-TROFIMA/999-ZYMARIKA-RYZI/AGNES-GEFSEIS-KEIMENO.jpg)
Προϊόντα:
τραχανάς γλυκός, ξινός και σταρένιος (απλός και με σαφράν ή με πορτσίνι) πλιγούρι απλό ή με πορτσίνι, κριθαράκι, φωλιές από ταλιατέλες με σαφράν, κους –κους απλό και με σαφράν, χυλοπιτάκια κοφτά, χυλοπίτες (απλές, ολικής αλέσεως, με τσουκνίδα, με σαφράν και με λαχανικά και σαφράν), πέτουρα, μακαρίνα απλή ή με σαφράν, βίδες απλές ή με σαφράν ή με τσουκνίδα και σαφράν ή με λαχανικά, «εβρηστέ» (προψημένο ζυμαρικό) Καππαδοκίας
![](/images/items-photos/oie_oie_animation.gif)